Jak zorganizować piękne i niezapomniane wesele?

Sprawdź też

RICHD. ANDERS - producent drewna klejonego i kantówki okiennej
Richd. Anders jest nowoczesnym przedsiębiorstwem z branży przemysłu drzewnego, które może się pochwalić aż 135 - letnią tradycją. Powstała w 1994 roku firma bazuje na wiedzy i dokonaniach Richarda Andersa, który w...
Mesologic Systems - Kwas hialuronowy do zabiegów
Mesologic Systems to przede wszystkim firma innowacyjna, która wyróżnia się już od ponad 10 lat w branży medycyny estetycznej. Zajmuje się sprzedażą kosmetyków oraz produktów dla specjalistów medycyny
Prawo Podatkowe Rzeszów Kancelaria Whiteberg
Kancelaria prawna w Rzeszowie Whiteberg zajmuje się kompleksową obsługą prawną i podatkową firm działających w rozmaitych obszarach, jak choćby: FMCG, motoryzacyjnym, meblarskim, e-commerce, transportowym, IT, ochrony środowiska...
Kaniula do zabiegów estetycznych
SoftFil® Precision to profesjonalna kaniula estetyczna, która jest oferowana w zestawie z ostrą igłą. Są to narzędzia jednorazowego użytku przeznaczone do iniekcyjnych zabiegów estetycznych, takich jak m.in redukcja

Jak zorganizować piękne i niezapomniane wesele?

Dzień zaślubin i wesela to jeden z tych najważniejszych w życiu człowieka. Dzień, który rozpoczyna zupełnie nowy etap życia dwojga darzących się miłością osób. Rozpoczęcie przygotowań zwykle rozpoczyna się na więcej niż rok przed terminem. Oczywiście trzeba zarezerwować odpowiednią salę - Hotel Jarosław , termin w kościele lub urzędzie stanu cywilnego, oprawę muzyczną, kwiaty i wiele, wiele innych. Faktem jest, że organizacja przyjęcia weselnego jest ogromnym wydatkiem i stanowi niekiedy duże obciążenie dla domowego budżetu. Są jednak sprawdzone sposoby na to, by Twoje wesele było piękne i z klasą a przy tym ekonomiczne. Jak tego dokonać?

Wesela można podzielić na te duże i te nieco skromniejsze. Bez względu na ilość gości, każde z nich wymaga posiadania odpowiedniego budżetu. Jasne, każdy z nas chciałby aby jego przyjęcie weselne pełne było ciekawych atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Animator, dodatkowe alkohole czy regionalne potrawy można dodatkowo zamówić w odpowiednich firmach, ale zdecydowanie taniej będzie zadbać o nie w nieco bardziej ekonomiczny sposób.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli zaczniesz organizację wesela z dużym wyprzedzeniem, uda Ci się nieco zaoszczędzić. Ceny zmieniają się (czyt. rosną) z sezonu na sezon. Podpisanie umowy z fotografem czy opłacenie zaliczki za salę np. dwa lata wcześniej to dobry sposób na uzyskanie nieco niższej stawki. Co więcej, dobrym sposobem jest zdecydowanie się na wesele poza gorącym sezonem weselnym. Wiele par woli nawet wybrać datę październikową, grudniową czy styczniową, bo wtedy jest większa szansa na to, że trafi Ci się wymarzona sala, znany zespół czy świetny fotograf.

Organizacja imprezy weselnej zaczyna się najczęściej od rezerwacji sali - dom weselny Pstrągowa, fotografa lub kamerzysty oraz zespołu czy DJ-a. Stanowią oni zwykle największe wydatki i tak naprawdę to na nich nie warto oszczędzać. Domy weselne oferują zwykle kompleksową obsługę, łącząc ofertę sali i cateringu. Jako że wesele jest imprezą na kilkadziesiąt lub kilkaset osób, trzeba zadbać o duży wybór dań, deserów i napitków tak, by każdy z gości mógł dobrze zjeść. Ale jeśli zaplanowany jest np. szwedzki stół, można zrezygnować z oferowanych przez lokal alkoholi na rzecz domowych nalewek.
Z kolei fotograf czy kamerzysta towarzyszą Ci w tym dniu po to, abyś miał z niego piękną pamiątkę. Co więcej, dobry fotograf to także dobry sprzęt, umiejętności i oprogramowanie, dzięki któremu otrzymasz wysokiej jakości zdjęcia z wesela i pleneru ślubnego. Przy planowaniu wesela trzeba być też świadomym kosztu oprawy muzycznej. Większość zespołów cy DJ-ów jest na tyle elastyczna, że można z nimi ustalić jaki rodzaj muzyki ma przeważać podczas przyjęcia. Oczywiście, pewnie nie obędzie się bez polskich klasyków, ale zawsze można negocjować, by wybrać muzykę odpowiadającą wszystkim gościom wesela.

Na czym można więc oszczędzić?
Pierwszym, co może obniżyć koszt wesela, są suknia ślubna i garnitur pana młodego. Wiadomo - każda z nas marzy o pięknej sukni z welonem. W każdym mieście znajduje się przynajmniej kilka salonów, które oferują bajeczne kreacje dla kobiet i mężczyzn. Niestety, koszt nowej sukni ślubnej to niekiedy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Tymczasem doskonałą alternatywą może być pożyczenie sukni czy garnituru ślubnego. W tego typu wypożyczalniach znajdują się najczęściej kreacje, które były nowymi sezon czy dwa wcześniej. To w dalszym ciągu modne i wysokiej jakości modele, które posłużą niejednej pannie młodej. Pożyczenie sukni to koszt do 1000 zł, przy czym trzeba mieć na uwadze ewentualne poprawki krawieckie czy biżuterię.

A co z zaproszeniami i winietkami?
Producenci oferują rozmaite przykłady ciekawych zaproszeń. Tego typu papeteria, zwykle bogato zdobiona to niemały wydatek. Dlatego też fajnie byłoby... samemu je wykonać! Nie musisz mieć wybitnych zdolności manualnych oraz plastycznych, bo wystarczą jedynie chęci. Wystarczy, że udasz się do pobliskiej hurtowni i wybierzesz wszystkie potrzebne rzeczy - papier, papier ozdobny, wstążki, naklejki, elementy dekoracyjne, koperty. Ręcznie wykonane zaproszenia w pełni oddadzą Wasz charakter, a ich wykonanie z pewnością będzie fajną zabawą. Podobnie z winietkami na stoły. Sam zdecydujesz, czy chcesz by wszystkie wizytówki były identyczne, czy też każda prezentowała zupełnie inny styl. Wiele par młodych decyduje się także na wstawienie księgi gości. W sklepach można zaleźć wiele gotowych i pięknie ozdobionych produktów tego typu. Ale również w tym przypadku można wykonać ją samemu, na bazie czystej i niczym nie zdobionej księgi. To świetna pamiątka oraz pokazanie, jak kreatywni jesteście.

Przygotowując wesele można również oszczędzić nieco na dekoracjach. Jeśli masz na to czas i nie planujesz przyjęcia na za miesiąc, bez trudu uda Ci się własnymi rękami wykonać oryginalne dekoracje np. na stoły. Wystarczy, że się czymś zainspirujesz. Do wykonania ozdób z powodzeniem możesz wykorzystać taśmy koronki, sznurki, słoiki, sztuczne kwiaty, tkaniny, gałęzie, czy nawet światełka choinkowe (tak, choinkowe!). Zaangażuj przyjaciółki, siostrę czy nawet przyszłego męża. Warto pamiętać także, że możesz kupić kwiaty np. na giełdzie czy w hurtowni. To doskonały sposób na wykonanie spersonalizowanych dekoracji, utrzymanych w wybranej przez Ciebie kolorystyce.

Na czym jeszcze można zaoszczędzić pieniądze?
Chociażby na obrączkach. Te markowe, pochodzące od projektantów są najczęściej najdroższe. Pamiętaj, że złoto jest złotem bez względu na producenta. Lokalni jubilerzy również tworzą przepiękne obrączki, których z pewnością nie zobaczysz u innej osoby. Co więcej, wielu artystów są w stanie dodatkowo modyfikować czy ozdabiać biżuterię ślubną tak, by w pełni odpowiadała Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Jak widać, organizacja wesela nie musi nadwyrężać budżetu. Fakt, w całym tym przedsięwzięciu są elementy, na których oszczędzać nie powinniśmy. Są jednak też takie, które nie muszą być profesjonalnymi i markowymi wyrobami. Kwiaty, zaproszenia, dekoracje obrączki, a nawet suknia ślubna i garnitur mogą zostać zastąpione doskonałymi alternatywami. Sprawdź, ile frajdy może sprawić własnoręczne wykonanie ozdób czy zaproszeń. Efekty swojej pracy zobaczysz nie tylko na zdjęciach, ale też na koncie bankowym. Warto? Warto!

(3)

Ula 193.192.177.150.72
Bardzo dobrym pomysłem jest stworzenie budżetu, wtedy mamy większą kontrolę nad swoimi wydatkami.

Ocena

5
Kasia 213.199.220.214.64
Wesele niestety kosztuje sporo pieniędzy. Niemały wydatek...

Ocena

5
Ula 213.199.220.214.21
Udało mi się wypożyczyć piękną suknię ślubną, przez co zaoszczędziliśmy kilka tysiecy złotych.

Ocena

5