Psychologiczne teorie snów i ich znaczenie według Freuda.

Sprawdź też

Gabinet medycyny estetycznej Grażyna Szela - Mezoterapia
W Rzeszowie przy ulicy Hetmańskiej 24 znajduje się juz od wielu lat profesjonalny gabinet medycyny estetycznej oraz medycyny przeciwstarzeniowej prowadzony przez lekarza medycznego Grażynę Szela. W ofercie gabinetu znajduje się szeroki zakres
Muzyczny zespół Drim
Muzyczny zespół Drim składa się z 3 lub 4 osób(w zależności od preferencji klienta) pochodzących z okolic Gliwic. Świadczy swoje usługi muzyczne na terenie Katowic, Gliwic oraz najbliższych okolicach już od wielu lat.Weselny
DJ Damko
Damian Lempe lub znany również pod pseudonimem DJ Damko świadczy usługi muzyczne i oferuje profesjonalną oprawę muzyczną wesel i poprawin, imprez firmowych i okolicznościowych oraz imprez szkolnych czy studenckich na terenie Poznania i
Producent maszyn cukierniczych HASBORG to popularna na całym świecie marka. Kreatywność i zaangażowanie specjalistów z Hasborg, pozwoliła zyskać firmie mocno konukrencyjną pozycję na rynku. Przedsiębiorstwo Hasborg jest...

Psychologiczne teorie snów i ich znaczenie według Freuda.

Według Sigmunda Freuda, ojca psychoanalizy, sny są zjawiskiem psychologicznym, które mają głębokie znaczenie dla naszego życia. Freud wierzył, że sny pełnią funkcje ochronne, ale także mogą ukazywać nasze ukryte pragnienia i nieświadome motywacje. W celu zrozumienia tych znaczeń, Freud opracował wiele teorii na temat senników, które są narzędziami do interpretacji snów.


Według Freuda, nasze sny są wynikiem konfliktów między naszymi popędami a naszymi moralnymi ograniczeniami. To właśnie w snach możemy odkrywać te nieświadome pragnienia i potrzeby, które są wyparte i ukryte w naszej świadomości. Freud zauważył, że sny często zawierają symbole, które odnoszą się do tych pragnień, np. sen o kawałku tortu może symbolizować pragnienie seksualne.


Według Freudowskiej teorii o podświadomości, sny mają różne warstwy znaczenia. Pierwszą warstwą jest manifest, czyli to, co pamiętamy po przebudzeniu. Jednak prawdziwe znaczenie snu tkwi w latentnych treściach, czyli naszych nieświadomych pragnieniach. Te latentne treści są zaszyfrowane za pomocą mechanizmów obronnych, takich jak przekształcenie, przesunięcie, zwielokrotnienie czy karawana symboli.


Aby zrozumieć te latentne treści snu, Freud używał narzędzia zwanego sennikiem. Sennik to zbiór symboli, które przypisuje się określonym znaczeniom. Na podstawie sennika można próbować interpretować symbole zawarte w naszych snach. Na przykład, sen o wężu może być interpretowany jako symbol seksualności lub zdrady, w zależności od kontekstu i naszych indywidualnych doświadczeń.


Jednak Freud ostrzegał, że sen nigdy nie ma jednoznacznego znaczenia. Interpretacja snu zawsze zależy od kontekstu życiowego danej osoby. Dlatego sennik może być tylko narzędziem pomocniczym, a nie ścisłą naukową metodyką. Jednakże, dzięki sennikowi możemy lepiej zrozumieć nasze sny i odkryć nasze ukryte pragnienia.


Według Freuda, odkrywanie i rozumienie tych pragnień może pomóc nam w samorozwoju i lepszym zrozumieniu siebie. Przez interpretację snów, możemy dowiedzieć się o naszych nieświadomych motywacjach i potrzebach, które wpływają na nasze codzienne życie. To zrozumienie może być punktem zwrotnym w naszym rozwoju osobistym.


Wnioskiem jest to, że sny mają głębokie znaczenie psychologiczne, które można odkryć za pomocą senników. Choć interpretacja snów nie jest naukowo potwierdzona, warto poświęcić czas na zrozumienie swoich snów i ich znaczenia dla naszej psychiki. Sennik może być przydatnym narzędziem dla tych, którzy chcą bardziej poznać siebie i swoje nieświadome motywacje.

(0)